Drulov DU-10 Condor

(duben 2007)


Vzhledem k tomu, že jsem na internetu nikde nenašel samostatnou prezentaci jednotlivých produktů výrobního družstva Drulov a je to obrovská škoda, rozhodl jsem se udělat recenzi samonabíjecí plynové pistole Drulov DU-10 Condor. Úvodem musím říci, že většinu informací jsem našel na výhradně na fórech (Gunshop), dobré refrence mají výrobky v zahraničí, jmenovitě v USA a v Kanadě. Výrobcem je družstvo Drulov Litomyšl, firma s dlouhou tradicí, založená v roce 1925.

Technická data
Rozměny 300 x 150 x 49,5 mm
Hmotnost 1,05 kg
Ráže 4,5 mm
Délka hlavně 180 mm
Záměrná 270 mm
Úsťová rychlost 115 m/s (regul. 80-125 m/s)
Zdroj energie CO2 bombička 7g, 12g
Počet výstřelů na náplň cca 50 z 7g a 75 z 12 g
Měřený rozptyl  12 mm ze vzdálenosti 10 m
Kapacita zásobníku 5 ks střel diabolo nebo brok č 11
Odpor spouště 3 až 10 N (0.3 až 1kp)


Takže začněme objednávkou. Poptáno bylo:

Vzduchová pistole Condor DU-10, 4,5 mm se standardní sadou, víceranný závěr, posuvná opěrka dlaně, přepouštěcí ventil, muška 2,5 mm, příprava na montáž puškohledu (11mm), seřízeno na střelbu 10m.

Příslušenství:
k dodávané sadě navíc:
1x propichovač Crosman
1x jednoranný závěr
1x propichovač standard navíc
1x muška 3.5mm + hledí navíc
2x sada těsnění navíc
1x souprava na výměnu těsnění
a 1x kalibr na diabolky, pokud není v sadě

Komunikace proběhla po telefonu, objednávka následovala emailem a během tří pracovních dnů byl balíček doma. Vše bylo pěkně zabaleno v kufříku Technobag, přidané věci taktéž, nic neštěrkalo, bez problémů.
 

Technobag

Rozbalujeme a projdeme si jednotlivé příslušenství.

Sada

Největší část kufříku hned po pistoli zabírá bomba na CO2 o obsahu 150 g. Dále je to příslušenství k použití českých sifonových bombiček, tj. váleček na podložení 7g bombičky, propichovač a trubkový klíč na dotáhnutí propichovače. Vzhledem k cenám sifonových bombiček není nutno uvažovat o jiné variantě. Nicméně i tak jsem si objednal navíc propichovač Crosman, liší se hlavně v tom, že jehla je dutá pro lepší plnění CO2 při použití bombiček Crosman při opakované rychlé střelbě. Kdo ví, jak dopadnou naše bombičky za pár let.

Dále tady máme imbusový klíč, drátový šroubovák, vytěrák, plnící ventil, 1 balení diabolek Match od firmy JSB, náhradní těsnění, soupravu na výměnu těsnění, návod a nástřelný terč. Návod je vzhledem k absenci nákresů a obrázků poněkud hůře srozumitelný, vše je sice detailně popsáno, ale nic nenahradí jednoduché schéma nebo nákres. Na internetu jsem našel naskenovanou část anglického návodu a vida, tady je jednoduchý rozkres a také část anglického návodu.

Nejpre se podíváme na pistoli. Výrobní číslo 6694, nikde žádné oděrky, otřepy, špony, vše je pěkně čisté, černění kvalitní, mechanizmy jemně naolejované.

Du-10 Condor


První dojem vynikající, anatomická pažba sedla do mojí ruky jako ulitá, opěrku dlaně není nutné seřídit. Nikde žádné plasty, paráda. Vyťukávaná pažba je ke zbytku připevněna maticí kolem zásobníku plynu, dobře lícuje na styčných plochách, povrchová úprava kvalitní. Klíč na uvolnění pažby je v sadě (používá se opačný konec klíče na dotahování propichovače). Posuvná opěrka dlaně je uchycena jedním imbusovým šroubem, čtyřhranná matice je v drážce v pažbě, celek drží dobře, utahovat bude nutno s citem. Postranní "křidýlka" napínací páky jdou dobře uchopit a natáhnout, netlačí a nekloužou v ruce (to ale může být individuální) a hlavně neruší vzhled. Hned vedle nich je pojistka, vzhledem k tomu, že při provozu je pistole neustále připravena ke střelbě,  měla by se pravidelně používat, náhoda je blbec.

Pažba zespodu
 
Muška i hledí je upeněna šroubkem, muška do jemné drážky, demontáž a montáž obou je bezproblémová. Pod hledím je pérová podložka, pokud budete měnit hledí, dejte si pozor, ať ji neztratíte, je úplně titěrná.  U mne z výroby byla namontovaná muška 3,5 mm (kterou jsem chtěl jako příslušenství) a ta je jak jsem zjistil na mne moc široká, jinak je standardně dodávána muška 2,5 mm, která je namontovaná i na obrázcích. Muška je dobře viditelná, tvarovaná je tak, že není příliš háklivá na osvit (špatně tvarovaná a široká muška mi třeba hrozně vadí u Lov21, tam je to nejslabší článek pistole). Střílel jsem venku na sluníčku za různého osvitu (zleva, zprava, zezadu) a s odlesky na mušce nebyly problémy. Původně jsem totiž uvažoval o krytu mušky, ale není to nutné.

MuškaMuška


Montáž na puškohled či kolimátor je lišta v délce 100 mm a je připevněna dvěma zapuštěnými imbusy. Co tam přijde, zatím ještě nejsem rozhodnutý - možná postupně obojí.

Lišta

Miřidla jsou mikrometrická,  stavitelná,  s aretací kuličkou, jedno překlapnutí přemisťuje bod středního zásahu o cca 3 mm na 10m.

Miřidla

Pohled přes miřidla

Závěr je vyráběn jednoranný a víceranný, standardně mám namontovaný vícera
nný.  Diabolky se vkládají za sebou,  lůžko je dobře přístupné,  žádné vypadávání nebo zasekávání diabolek se nekoná. 
Lůžko

Přítlačná pružinka uvnitř v závěru je poměrně dlouhá s mírným stabilním přítlakem v celém průběhu zdvihu. Jednoranný závěr je tvarově zcela shodný, vyrobený z jednoho kusu materiálu.  Na obrázku zprava je vidět vytažený víceranný závěr a za pažbou pojistný šroub závěru. Na spodní části závěru je dobře vidět jemné zněčištění oxidem železa pocházející ze zkorodovaných sifonových bombiček.

Závěr detail

Spoušť je plně stavitelná. Seřizovací prvky spouště jsou tři, šrouby pro seřízení propadu a zdvihu spouště jsou umístěny za jazýčkem spouště, odpor spouště se seřizuje šroubem ve spoušťovém dílu. V mém případě plně vyhovuje nastavení z výroby.

Spoušťový dílPříslušenství:

Propichovač standart Propichovač Crosman Plnící ventil pro bombičky 150g Distanční vložka (pro 7g bombičky)
Standart Crosman Plnící ventil Vložka


Hned první víkendové ráno vybíhám na chalupě na zahradu a jdu testovat. Je studené horské dubnové ráno, sluníčko vykukuje zpoza kopce a je něco málo nad nulou - někde kolem hranice dolní doporučené provozní teploty pistole. Vložím distanční váleček pro české sifonové bombičky, bombičku, našroubuji propichovač a nabíjím 5 diabolek.  Šup s terčem do lapače, postavím se na 10m hranici a jde se na věc. První série - všechno mimo černé do horního levého rohu terče - jasně měnil jsem mušku a hledí, stačí seřídit a .... a sakra. 20-leté vyplňování tabulek a mlácení do klávesnice si vybralo daň. Klepe se mi pazoura a rozptyl, no hrůza. Výsledky nepublikovatelné, ale pistolí to nebude. OK, následuje zbabělý pokus obouruč. No vida, to už je lepší, už je to aspoň v černém. No, čeká mě dlouhá dlouhá cesta, asi bude třeba pravidelně cvičit a cvičit a cvičit. Zpět k pistoli.
Po asi 50 ranách se mi podařilo přetočit závěr. Byl uvolněný pojistný šoubek závěru vpravo dole pod miřidly, opatrně otočím závěr zpět až zapadne a dotahuji šroubek. Po asi 300 ranách se začíná otáčet šroub, kterým se seřizuje úsťová rychlost. Opět stačí dotáhnout pojistný šroubek na spodku hlavně. Dále již bez problémů. Samozřejmě zkouším i 12 g bombičky - jediný rozdíl je, že vydrží asi o třetinu více.

Do zásobníku vleze pět diabolek nebo kuliček, pokusy použít 6 kuliček neúspěšné. I když tam vejdou bez problémů a rozměrově jsou stejné (5 diabolek za sebou = 6 kuliček za sebou), pistole poprvé většinou zakulometí. Za víkend bylo vystříleno cca. 1000  ran,  při použití diabolek se mi nestalo, že by došlo k zaseknutí nebo vystřelení více diabolek současně. Pokud dochází plyn, je to poznat sluchem, poslední jednu dvě diabolky pistole vyplivne a pak unikne zbytek plynu.  

Použité střelivo:
Diabolo MATCH  JSB, diabolo MASTER Kovohutě Příbram, GAMO Pro Magnum - subjektivně bez rozdílu, zcela dle předpokladu, ploché hlavičky u prvních dvou jmenovaných lépe děrují terč.
Kuličky č. 11 - mírně horší přesnost, mají tendenci se odrážet a vylétávat z lapače.

Abych nepěl jen samou chválu, musím také najít nějaký zápor (i když z mého pohledu žádné nejsou). Smlsnu si na vytěráku hlavně, který je sice vyroben z pěkné černěné oceli, ale vzhledem k tvrdosti bych jej v žádném případě nepoužil na čištění hlavně. Svou funkci splní stejně, ale mnohem bezpečněji například mosazný drát, používaný u  pájení autogenem.  
Další  věc, která mi osobně přijde poměrně nepříjemná, je současná kvalita 7g sifonových bombiček. Jde často o několik desítek let staré uvnitř rezavé bombičky, které při propíchnutí často fouknou do pistole jemný rezavý prášek a co je horší i větší nečistoty. Pokud si dobře pamatuji, oxidy železa jsou poměrně tvrdé a při pravidelném používání by se mohly negativně podepsat na životnosti celé pistole. Po vystřelení cca 500 diabolek začal po závěru vytékat oxidy železa červeně zbarvený olej  a po detailním prohlédnutí z některých použitých bombiček i ze vnitřku zásobníku plynu vypádávaly i malé kousky rzi. Měl by to spravit filtr, který by byl buď kolem krku bombičky nebo pod bombičku samotnou, vyzkouším molitan nebo perlan, možná jemný filc a doplním výsledky (uvidíme, jaký materál vydrží kruté podmínky uvnitř zásobníku plynu). Další podrobnosti přidám při výměně těsnění, přece jenom rozebírat novou pistoli nebudu.  

Závěrem musím zdůraznit, že mě moc mrzí, že tato krásná pistole nemá tak potřebnou reklamu. Stačily by aspoň jednoduché www stránky, v cenové kategorii do 5 000 Kč prostě nemá konkurenci. Totéž ostatně platí pro ostatní zbraně tohoto výrobce. Připadne mi smutné, když detailní fotky a jednoduchý náčrt s popisem českého výrobku musím stahovat ze zahraničních serverů. Doufám, že se mi aspoň částečně podaří tento handicap napravit touto recenzí a případným zájemcům o koupi usnadnit rozhodování. Já jsme kupoval naslepo, aniž jsem tuto pistoli kdy držel v ruce a jsem velmi spokojen.  

Odkazy:

Jediný podrobnější český popis pistole s nějakými obrázky na www.guns.info , tady najdete i původní český manuál. 
Odkaz na Drulov Litomyšl na serveru Svazu českých a moravských výrobních družstev
Odkaz na Drulov Litomyšl na serveru Svazu průmyslu a dopravy ČR
Pokud by se některé odkazy nezobrazily, je nutné použít vyhledávání na odkazovaných serverech
 

 Zpět na začátek
Zpět na hlavní stranu